Rezonans magnetyczny

Współczesna technologia pozwala w sposób nieinwazyjny zajrzeć do wnętrza człowieka oraz poddać go bardzo precyzyjnym badaniom. Takim badaniem jest właśnie rezonans magnetyczny w skrócie MRI- z angielskiego magnetic resonance imaging.

W badaniu rezonansem magnetycznym wykorzystywane są właściwości magnetyczne atomów. Do jego przeprowadzenia potrzebne jest bardzo silne pole magnetyczne oraz fale radiowe i przekaźnik obrazu jakim jest komputer. Im większe pole magnetyczne, tym lepszy wynik, a raczej obraz można uzyskać. Aparat do rezonansu umieszczony jest w tak zwanej klatce Faradaya, aby nic nie zakłócało sygnału rezonansu.

Badanie rezonansem magnetycznym jest nieinwazyjne, bezbolesne i przede wszystkim bezpieczne. Co istotne badanie nie powoduje reakcji biologicznych badanego organizmu, a co więcej nie zaburza toku leczenia farmakologicznego badanego. Nie wywołuje skutków ubocznych, ani nie wpływa ujemnie na zdrowie pacjenta, w przeciwieństwie na przykład do badań obrazowych typu RTG. Do badanie nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Nie ma także konieczności być na czczo. Zaleca się jednak, aby w dniu badania zrezygnować z makijażu, by nie wpływać na obraz badania. Należy ubrać się dość lekko, badanie przeprowadza się w ubraniu. Ponadto trzeba ściągnąć wszystkie elementy metalowe garderoby, łącznie z protezami wyciąganymi. Należy także poinformować lekarza lub technika o wszystkich metalowych implantach lub innych elementach metalowych umieszczonych w ciele.

Rezonans bardzo dokładnie zobrazuje układy mięśniowe oraz szkieletowe człowieka, a szczególnie kręgosłupa i przestrzeni między nimi. Dobrze się także sprawdza w kierunku diagnostyki nowotworowej oraz procesów zapalnych w organizmie. Pozwala również uzyskać dobry obraz naczyń krwionośnych czy komór serca. Przeciwwskazaniem bezwzględnym do przeprowadzenia badania rezonansem magnetycznym jest  wstawiony rozrusznik serca, którego pracę zakłócać może wytwarzane przez aparat pole magnetyczne, stanowiący tym samym zagrożenie życia i zdrowia badanego.