Niestrawność- przyczyny

Ból brzucha, wzdęcia, uczucie ciężkości dotykają co trzecią osobę. Problemy trawienne wynikają głównie z długotrwałej nieprawidłowej diety, która skutkuje zanieczyszczonymi jelitami, niedostateczną ilością dobrych bakterii, małej ilości błonnika, a także niedostateczną ilością enzymów trawiennych. Proces trawienia jest niezwykle ważny, ponieważ spożyte pokarmy podczas trawienia przetwarzane są w energię. Z tego powodu problemy z trawieniem przekładają się na ogólny dyskomfort.

Problemy trawienne, mogą mieć charakter stały lub przejściowy. Ponad to mogą być związane z nietolerancją niektórych pokarmów lub mieć swoje źródło w chorobie układu pokarmowego. Najczęściej jednak do złagodzenia problemów trawiennych wystarczy wprowadzenie zmian w diecie i wyeliminowanie złych nawyków. Prawidłowo przebiegające procesy trawienne nie są odczuwalne i zauważalne dla człowieka, dlatego każdy dyskomfort związany z trawieniem może sygnalizować, że coś z naszym trawieniem jest nie tak jak powinno być.

Objawy dolegliwości trawiennych mogą być różne. Jest to najczęściej wczesne uczucie sytości- uczucie najedzenia tuż po rozpoczęci jedzenia, uczucie pełności brzucha oraz ból i pieczenie w nadbrzuszu. Do bardzo częstych objawów, wskazujących na kłopoty trawienne należą: zgaga, która może też wskazywać na refluks, tak zwane „puste” odbijanie, nudności lub wymioty oraz biegunki lub zaparcia, które z kolei mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego.

Przyczyny problemów z trawieniem możemy podzielić na ograniczone oraz czynnościowe. Przyczyny ograniczone to takie, które są wywołanie przez choroby układu pokarmowego na przykład zapalenie żołądka czy polipy jelit. Znacznie częściej występują przyczyny czynnościowe, czyli niewynikające z choroby, a w dużej mierze przez długotrwałą niewłaściwą i ciężkostrawną dietę. Choć w dużej mierze likwidowanie problemów trawiennych sprowadza się do zmiany nawyków żywieniowych, wtedy najczęściej dolegliwości ustają, czasem niezbędne jest leczenie, które bywa trudne i nie zawsze skuteczne.

Najważniejszym badaniem wykonywanym w celu ustalenia źródła problemu jest endoskopowe badanie górnego wnętrza górnego odcinka przewodu pokarmowego czyli gastroskopia. Często zaleca się także wykonanie testu w kierunku Helicobacter pylori.