Liszaj płaski – objawy choroby

Liszaj płaski jest niezakaźną, przewlekłą chorobą przede wszystkim skóry, błon śluzowych, ale także owłosionej skóry głowy oraz paznokci. Dokładne przyczyny pojawienia się szpecących wykwitów nie są znane. Uważa się jednak, że na jego powstanie mogą mieć wpływ choroby autoimmunologiczne, czyli takie gdzie układ odpornościowy atakuje własne komórki.

Bardzo często występuje on u osób, które cierpią na cukrzycę lub u których zdiagnozowano marskość wątroby, lub też zapalenie wątroby. Liszaj może być także wywołany przez niektóre leki takie jak sole złota, arsen, penicylamina czy też kwas paraaminosalicylowy. Objawy choroby uzależnione są od miejsca, w którym wystąpił liszaj.  Gdy dotyka on głównie skóry, pojawia się w postaci symetrycznych grudek o wielkości od 1 do 3 mm, o sino czerwonym zabarwieniu i gładkiej, błyszczącej powierzchni.

Zazwyczaj można także zauważyć w nich niewielkie linie w białym kolorze, nazywane liniami Wickhama. Choć rzadziej, mogą także pojawić się pęcherzyki lub bąble. Zmian skórnych może być od kilku do kilku dziesięciu, przy czym charakterystyczne jest tanich uczucie swędzenia. Wykwity pojawiają się najczęściej w dolnej części pleców, na kostkach oraz nadgarstkach i łydkach. Liszaj dotykający skóry głowy, objawia się swędzącymi grudkami, pojawiającym się zaczerwienieniem oraz podrażnieniem skóry głowy. Liszajowi w tym miejscu często towarzyszy łysienie bliznowaciejące.

Liszaj płaski w obrębie jamy ustnej objawia się  białą siateczką, umiejscowioną po wewnętrznej stronie policzków, ale może on dotknąć języka, czy też wargach i dziąsłach.  Często także towarzyszy mu opuchlizna śluzówki i jej łuszczenie się, zaczerwienienie oraz palące owrzodzenia wewnątrz jamy ustnej.

Liszaj pojawiający się na paznokciach początkowo powoduje pojawienie się żółtych bruzd, o podłużnym kształcie, z czasem dochodzi do ubytków w płytce paznokcia, aż do jego wykruszenia się lub do całkowitego zaniku.

Liszaj płaski może także pojawić się na narządach płciowych. Przybiera on w tedy postać białych grudek, a u kobiet powstaje charakterystyczne zgrubienie sromu, któremu towarzyszy świąd.

Tagged , .