Kolagenoza

Kolagenozy są chorobami obejmujące tkankę łączną, które w rezultacie doprowadzają do zmian patologicznych w tych tkankach. Kolagenozy mają charakter autoimmunologiczny- autoagresywny, to znaczy, że podczas zachorowania układ odpornościowy atakuje tkanki własnego organizmu-tkankę łączną.

Przyczyny rozwoju choroby nie są do końca znane, uważa się jednak, że na jej powstanie i rozwój ma wpływ równoczesne występowanie lub kombinacja następujących czynników, to jest: uwarunkowania genetyczne, immunologiczne, hormonalne oraz środowiskowe. Do kolagenoz zaliczamy takie choroby jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, twardzinę układową, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów- tak zwana choroba Stilla. Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba która objawia się obrzękiem oraz bólem stawów, który nasila się po przebudzeniu, tkliwością stawów, ograniczeniem zakresu ruchów, aż w końcu deformacją.

Leczenie w głównej mierze polega na podawaniu leków zmieniających przebieg choroby- to jest łagodzących objawy oraz  hamujących postęp choroby i niszczenie stawów. Ponadto stosuje się również niesteroidowe leki przeciwzapalne, środki przeciwbólowe oraz glikokortykosteroidy.

Twardzina układowa jest chorobą powodującą stwardnienia skóry oraz zmian w układzie naczyniowym i kostnym, a także mięśniowym i narządach wewnętrznych. Głównym objawem jest świecąca, pergaminowa, ściągnięta i stwardniała skóra na twarzy, klatce piersiowej oraz rękach- tak zwany objaw Raynauda. Objawom tym towarzyszy ból podobny od bólu przy zapaleniu stawów, obrzęk stawów i zmniejszenie ich ruchomości, a także problemy z przełykaniem.

Podczas terapii stosuje się leki mające na celu rozszerzenie naczyń oraz środki immunosuspresyjne. Toczeń rumieniowaty to przypadłość, która objawia się rumieniem głównie na twarzy, w kształcie przypominającym motyla. Rumieniowi towarzyszą bóle stawów, często mylone z RZS, opuchlizna, czasem nawet łysienie oraz skurcz tętnic o charakterze napadowym, głównie w obszarze dłoni  i palców. Farmakoterapia obejmuje podawanie choremu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, kortykosteroidy.