Instrumenty chirurgiczne

Słysząc hasło „narzędzia chirurgiczne” często pierwszym skojarzeniem jest szpital. Dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ w szpitalu używa się narzędzi chirurgicznych. Na kolejnych miejscach skojarzeń jest ból, sala operacyjna i wreszcie chirurg. Patrząc na zdjęcie przyrządów chirurgicznych odczuwa się ból, mdłości, a przede wszystkim przerażenie.

Dlaczego?

Ponieważ są to instrumenty, które wywołują takie odczucia. Jednak człowiek mało zdaje sobie sprawę, że bez tych narzędzi nie odbyłaby się niejedna operacja kręgosłupa, stopy, haluksa, kolana czy ręki. To co wydaje się straszne, wcale nie musi być takie.

Przyrządy te wykonane są ze stali nierdzewnej, które nadają się do wielokrotnego użytku. Może to trochę zabrzmiało obrzydliwie, jednakże są wysterylizowane. Metaliczny dźwięk używanych akcesoriów powoduje zazwyczaj „gęsią skórkę”.

Ale nie ma czego się obawiać! Narzędzia te używane są przez ekspertów, lekarzy, którzy wiedzą jak się posługiwać takimi narzędziami. Różne rodzaje instrumentów chirurgicznych pozwalają lekarzom na dokonanie odpowiedniego zabiegu.

Każda dziedzina chirurgii ma przystosowane narzędzia do swoich operacji. Tak czy inaczej anestezjolog będzie używał swoich narzędzi, które są potrzebne do wykonania operacji, a na przykład kardiochirurg będzie używał innych instrumentów chirurgicznych.

Myśląc o narzędziach chirurgicznych pierwszym narzędziem jakim podaje się to skalpel. Owszem, skalpel jest jednym z takich pomocników chirurga. Należy do grupy przedmiotów tnących. Istnieją również inne ostre narzędzia, które pomagają ciąć.

Takimi narzędziami są wszelkiego rodzaju nożyce, które mają różne zakończenia i wielkości, aby łatwiej można byłoby przeprowadzić daną operację. Do jeszcze ostrych narzędzi można zaliczyć wszelkiego rodzaju noże.

Innymi pomocnymi narzędziami, które należą już do grupy chwytającej są pincety. Pincety bardzo znane narzędzie kobietom, które wykonują sobie pielęgnacje kosmetyczne. Mało, która kobieta wie, że to także narzędzie stosowane w chirurgii. Innym przyborem chirurga, które ma podtrzymywać tkankę kleszczyki.

Kleszczyki te jak nożyce mają różne wielkości i zakończenia. A ostatnim takim przedmiotem chwytającym są klemy. Te narzędzia najczęściej używane są do zaciskania różnych narządów.
Następną grupą instrumentów chirurgicznych są narzędzia do szycia tkanek. Jeśli chodzi o szycie to z pewnością do tej grupy należą igły. Igły maja różne zakończenia.

Dlaczego?

Ponieważ dane zakończenie igły jest przeznaczone do rodzaju szycia. Jeśli igły to także szwy. Tak jak do przyszycia guzika czy zacerowania dziury potrzebna jest igła z nitką.

To tutaj także. Potrzebnym narzędziem, które ma wspomóc trzymanie igły jest imadło. Imadło podobne jest do nożyc, ale ma takie zakończenie, aby mogło utrzymać igłę. Technika idzie do przodu również i w przyborach chirurgicznych. Teraz także używane są staplery, które pozwalają na mechaniczne zszywanie ran pooperacyjnych. Jest ułatwienie pracy niejednego chirurga.

Może groźnie te przybory wyglądają i wydają przeraźliwe dźwięki, jednak należy wziąć pod uwagę to, że za ich pomocą można uratować życie człowieka.

Tagged , .