Czystek

Cistus ladaniferus jest krzewem rosnącym w Basenie Morza Śródziemnego i Azji Zachodniej, najczęściej na zboczach wzgórz- stąd też czystek zwany jest skalną różą. Osiąga wysokość od 60 do 100 cm, jego kwiaty są zazwyczaj różowe lub białe, spodeczkowate  o delikatnych, pomarszczonych płatkach, które opadają na wieczór.

Czystek bogaty jest w naprawdę duże ilości polifenoli- napar z czystka zawiera trzy razy większa ilość polifenoli, aniżeli zielona herbata, uchodząca za ich doskonałe źródło. Regularne picie naparu z czystka niesie za sobą niesamowite korzyści. Przede wszystkim czystek ma właściwości antywirusowe. Badania wykazują, że czystek jest bardzo skuteczny w zwalczaniu zapalenia górnych dróg oddechowych, a także świetnie radzi sobie z przeziębieniami.

Ze względu na właściwości antyhistaminowe oraz przeciwgrzybiczne, czystek zwalcza choroby związane z namnożeniem się bakterii i grzybów, takie jak: egzemy, opryszczka, łupież, łuszczyca czy grzybice skóry. Często przynosi dobre efekty, gdy terapia antybiotykowa  przestaje być skuteczna. Antybakteryjne działanie czystka wpływa także na  higienę i zdrowie jamy ustnej. Działa odkażająco, odświeżająco, a także wybiela zęby. Chroni szkliwo przed działaniem kwasów oraz bierze udział w remineralizacji zębów. Napar z czystka należy stosować, w tym przypadku jak płyn do płukania.

Ponadto czystek działa neutralizująco na krętka boreliozy, pozytywnie wpływając na terapię chorych na boreliozę, a także chronią przed zakażeniem tą chorobą. Zapach czystka odstrasza kleszcze, komary i inne owady. Wywar z niego można także podawać zwierzętom, aby je uchronić przed insektami, w tym celu zaleca się wetrzeć wywar z czystka w sierść pupila. Picie naparu z czystka powinno być rutyną dla każdej osoby, która pali papierosy lub które są narażone na posiadanie nadmiaru metali ciężkich w organizmie, takich jak ołów, kadm czy rtęć.

Czystek wiąże toksyczne substancje i pomaga w usunięciu ich z organizmu. Napar z tego zioła działa także alkalizująco na krew- czyli prościej mówiąc odkwasza organizm, usuwa toksyny. Substancje zawarte w czystku obniżają aktywność kolagenezy, enzymu który jest odpowiedzialny za rozkład kolagenu, a tym samym powstrzymując proces starzenia się skóry.