Czym jest popularne zimno?

Zimno czyli opryszczka, to uciążliwa, często bolesna przypadłość. Jest ona wywoływana przez wirus o nazwie Herpes simplex 1 w skrócie HSV 1.  Odmiana tego samego wirusa jest również odpowiedzialna za powstanie ospy wietrznej, a także półpaśca. Wirus HSV 1 zagnieżdża się w komórkach nerwowych i pozostaje w stanie uśpienia i czeka,  aż do pojawienia się warunków sprzyjających powstaniu opryszczki.

Szacuje się, że nosicielami tego wirusa może być nawet między 80, a 90 procent społeczeństwa, którzy często nie mają świadomości, że nimi są. Z nieznanych przyczyn, tylko u połowy z tych osób pojawia się ta przypadłość. Opryszczka jest zaraźliwa,  przenoszona drogą kropelkową na przykład poprzez pocałunek, czy też używanie tych samych naczyń lub picie z tej samej butelki. Trwać może od 6 do około 10 dni. Najbardziej zaraźliwa jest w tak zwanej fazie czynnej, czyli w momencie, kiedy pojawią się pęcherzyki wypełnione płynem. Objawy towarzyszące opryszczce są dość charakterystyczne.

Najczęściej pęcherzyki i grudki pojawiają się w okolicy warg lub nosa. Z początku skóra staje się napięta i swędzi- to pierwszy sygnał świadczący o opryszczce. Potem miejsce to staje się zaczerwienione oraz pojawia się grudka lub grudki, po czym dochodzi w wysiewu pęcherzyków wypełnionych płynem, które po upływie kilku dni pękają tworząc bolesne ranki.

Należy unikać kontaktu z pęcherzyków oraz nadżerek z rękami, aby nie roznieść wirusa znajdującego się w płynie surowiczym na przykład do oka, co w konsekwencji może grozić zapaleniem rogówki. Najlepiej jest po każdym kontakcie palców z opryszczka dokładnie umyć ręce i nie używać jednego ręcznika.

Leczenie zimna polega na możliwe jak najszybszym zastosowaniu środków przeciwwirusowych- im szybciej, tym łagodniejszy przebieg choroby. W aptekach dostępna jest cała gama maści, roztworów do przemywania, plasterków oraz sztyftów zwalczających opryszczkę. Najpopularniejszymi ogólnodostępnymi bez recepty preparatami farmakologicznymi są: Zovirax, Avirol, Vratizolin, Herpex.